Kanada Vatandaşlık

https://canadanova.com/wp-content/uploads/2020/04/floater-blue-stripes-small.png

Canada NovaKanada Vatandaşlık

Kanada’da doğduysanız, Kanada Vatandaşlık Yasası’nda yapılan değişiklikler nedeniyle Kanada vatandaşlığına hak kazandıysanız, Kanada vatandaşlığı için yaptığınız başvuru kabul edildiyse, Kanada sınırları dışında doğmuş olmanıza rağmen ebeveynlerinizden en az biri Kanadalı ise Kanada vatandaşı olabilirsiniz.

Kanada’da yabancı diplomat bir ailenin çocuğu olarak doğduysanız, Kanada vatandaşlığınız iptal edildiyse, Kanada vatandaşlığı başvurunuzdan vazgeçtiyseniz ve yeniden başvuru yapmadıysanız Kanada vatandaşı olamazsınız.

Bir Kanada vatandaşı ile evlendiyseniz, Bir Kanada vatandaşı tarafından evlat edinildiyseniz, bir mülteci olarak Kanada’ya kabul edildiyseniz, Kanada’da süresiz oturum izni ile uzun yıllar boyunca yaşadıysanız otomatik olarak Kanada vatandaşı olmazsınız ancak Kanada vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz.

Kanada vatandaşlığı başvurunuzun kabul edilebilmesi için aşağıdaki kriterler dikkate alınmaktadır:

Kanada oturum izni sahibi olup olmadığınız
Kanada'da yaşadığınız süre
Gelir vergisi beyanı
Dil becerileri
Kanada'yı ne kadar iyi tanıdığınız
Yasaklar
Kanada Oturum İzni Sahibi Olanlar

Kanada oturum izni sahibi olarak Kanada’da yaşıyorsanız yaşınızın herhangi bir önemi olmaksızın aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir:

Kanada oturum izni sahibi olarak yerine getirmeniz gereken tüm koşulları yerine getirmiş olmalısınız.
Göçmenlik veya dolandırıcılık sebebiyle herhangi bir inceleme geçirmemiş olmalısınız.
Kanada yetkilileri tarafından ülkeyi terk etmeniz için bir emir almamış olmalısınız.
Kanada’da Yaşadığınız Süre

Kanada vatandaşlığına başvuru yapabilmeniz için Kanada’da fiziksel olarak bulunmanız gereken belli bir süre vardır. Kanada’da bulunduğunuz bu süre içinde Kanada oturum izni sahibi statüsünde oluşunuz. Bu statüde fiziksel olarak Kanada’da bulunmanız gereken süreler şunlardır:

Kanada vatandaşlığı başvurunuzu imzaladığınız tarihten önceki 6 yıl içinde 1460 gün
Kanada vatandaşlığı başvurunuzu imzaladığınız tarihten önceki 6 yıl içinde, 4 takvim yılının her birinde 183 gün
**Kanada’da yaşadığınız süreyi hesaplarken, süresiz oturum izni aldığınız tarihten itibaren hesaplamaya başlamalısınız.

**Bu gereklilikler, ebeveynleri veya yasal temsilcileri onların adına başvuruyorsa 18 yaşın altındaki çocuklar için uygulanmaz.

Gelir Vergisi Beyanı

Kanada Gelir Vergisi Kanunu uyarınca yaşınız kaç olursa olsun, Kanada vatandaşlığı başvurusu yaptığınız tarihten önceki 6 yıl içindeki 4 vergi yılında kişisel vergi dosyalama yükümlülüklerinizi yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Dil Becerileri

Kanada’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Kanada Vatandaşlığı için yaptığınız başvurunun kabul edilebilmesi için İngilizce ya da Fransızca dillerinden herhangi birinde konuşabiliyor ve bu dillerden herhangi birini anlayabiliyor olmanız gerekmektedir. İngilizce ya da Fransızca günlük konuşmalar yapabilmeli ve sorulan soruları cevaplayabilmelisiniz.

Dil gereksinimlerini yalnızca 14 ve 64 yaş arasındaki kişilerin karşılaması gerekmektedir. 14 – 17 yaş arasındaki çocukların karşılaması gereken dil gereksinimleri farklıdır.

Kanada vatandaşlık görevlisi, vatandaşlık başvurunuzun bir parçası olan görüşme sırasında kendisiyle kurduğunuz İngilizce veya Fransızca iletişime göre dil gereksinimlerini karşılayıp karşılayamadığınıza karar verecektir. Başvurunuzla ilgili nihai karar Kanada vatandaşlık görevlisine aittir.

Kanada’yı Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

Kanada vatandaşlığı başvurunuzun olumlu olarak kabul edilebilmesi için vatandaşlık ile ilgili bilgilerinizi ölçmek üzere hazırlanmış bir sınava girmeniz gerekmektedir. Söz konusu sınavda Kanada ile ilgili değerler, tarihsel olaylar, semboller, oy kullanma ve yasalara uyma gibi vatandaşlık hakları ve sorumluluklarıyla ilgili sorular sorulmaktadır.

Vatandaşlık sınavı Fransızca ya da İngilizce yapılmaktadır. Sınavın içeriği Discover Canada: The Rights and Responsibilities of Citizenship isimli çalışma kılavuzuna dayanmaktadır. Sınav genellikle yazılı olarak düzenlenmektedir ancak ihtiyaç duyulması halinde bir vatandaşlık görevlisi ile birlikte sözlü olarak da gerçekleştirilebilmektedir. 14-64 yaş arasındaki herkes bu sınava girmek zorundadır. 14 – 17 yaş arasındaki çocukların bilmesi gerekenler farklılık gösterebilir. Çoktan seçmeli olarak uygulanan sınavı geçebilmeniz için 2 kez şansınız olacaktır. Sınava 2 kez girmenize rağmen geçemezseniz ve 3. kez yeniden sınava girmek isterseniz bir vatandaşlık görevlisi ile görüşmeli ve sınavı geçebileceğinize dair yeterli bilgi birikimine sahip olduğunuza ikna etmeniz gerekebilir.

Yasaklar

Kanada'da ya da Kanada dışında bir suç işlediyseniz, belirli bir süre için Kanada vatandaşı olmaya uygun olmayabilirsiniz. Kanada vatandaşlığı başvurusuna engel olabilecek durumlar şunlardır:

Kanada dışında aldığınız bir cezayı çekiyorsanız
Kanada’da şartlı tahliye hizmetinde bulunuyorsanız
Yargılaması devam eden ya da temyiz aşamasındaki bir davada bir suçu Kanada’da veya Kanada dışında işlemekle suçlanıyorsanız
Kanada vatandaşlığı için başvurmadan 4 yıl öncesine kadar bir mahkumiyet aldıysanız
**Şartlı tahliye veya gözetim altında geçirdiğiniz zaman Kanada’da yaşadığınız zamandan sayılmamaktadır.

Kanada Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kanada vatandaşlığı başvurusu ilk olarak bir başvuru paketi satın almanız ile başlamaktadır. Yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı paketler bulunmaktadır. Dilerseniz çocuğunuz ile aynı anda başvuru yapabileceğiniz gibi dilerseniz Kanada vatandaşı olduktan sonra çocuğunuz için ayrıca da başvurabilirsiniz.

Kanada vatandaşlığı başvuru paketinde talimatlar ve doldurmanız gereken formlar bulunmaktadır. Vatandaşlık başvurunuzda herhangi bir problem yaşanmaması için başvuru paketinde yer alan bütün talimatları uygulamalı ve tüm formları doğru olarak doldurmalısınız. Ayrıca istenen evrakları tam olarak temin etmeli ve başvuru ücretini ödemiş olmalısınız.

Kanada vatandaşlığı için başvuru gerçekleştirebilmeniz için başvuruda bulunduğunuz tarihte ya da daha öncesinde Kanada vatandaşlığı için uygun durumda olmanız gerekmektedir. Tüm başvuru evraklarınız doğru olarak hazırlanmamışsa ya da bazı bilgilerde eksiklik söz konusuysa, başvurunuz tarafınıza iade edilecektir. Bu eksiklikleri tamamladıktan sonra yeniden başvuru yapmanız talep edilecektir.

Başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra Kanada göçmenlik ve vatandaşlık ofisi görevlileri sizinle e-posta ya da normal posta kanalıyla iletişime geçebilir. Eğer Kanada vatandaşlığı için yaptığınız başvuru uygun bulunur ve kabul edilirse başvurunuzun kabul edildiğine dair bilgilendirilirsiniz. Ayrıca tarafınıza “Kanada'yı Keşfedin: Vatandaşlık Hak ve Sorumlulukları” (Discover Canada) isimli kılavuz gönderilir. Bu aşamadan sonra vatandaşlık sınavı ve mülakatı için bir tarih belirlenecek ve belirlenen bu tarihte yanınızda hangi belgelerin bulunması gerektiğine dair bilgilendirileceksiniz. Kanada vatandaşlığı başvurusunun son aşaması ise vatandaşlık törenidir.

Sizden talep edilen belgeleri hazırlamazsanız, davet edildiğiniz halde vatandaşlık sınavına, mülakata ya da vatandaşlık törenine katılmazsanız başvuru süreciniz durdurulacaktır. Hakkınızda bir karar verilmeyecek ve göçmenlik ofisi tarafınıza bir bilgi mektubu gönderecektir. Eğer Kanada vatandaşlığı için yeniden başvuru yapmak isterseniz, tüm ücretleri yeniden ödemeniz gerekecektir.

Kanada vatandaşlığı için yaptığınız başvuru kabul edildikten sonra katılmanız gereken vatandaşlık töreninde edeceğiniz vatandaşlık yeminine kadar, tüm uygunluk şartlarını taşımaya devam etmeniz gerekmektedir. Kanada oturum izni hakkınızı kaybederseniz ya da Kanada yetkilileri tarafından ülkeyi terk etmeniz gerektiğine dair karar bir karar alınırsa, yemin etmeniz ve Kanada vatandaşı olmanız mümkün olmayabilir.

Ayrıntılı Bilgi İçin
Bizimle İletişime Geçin

Bizi Takip Edin

Bizi sosyal sayfalarımızdan takip edebilirsiniz

  https://canadanova.com/wp-content/uploads/2020/05/Nova-Canada-300x110.png
  Bir Nova Group Holding İştirakidir.
  https://canadanova.com/wp-content/uploads/2020/04/img-footer-map.png

  Bizi Takip Edin

  Bizi sosyal sayfalarımızdan takip edebilirsiniz

   Copyright by Nova Digital. All rights reserved. | Powered by Karas Digital.

   Copyright by Nova Digital. All rights reserved. | Edited by Karas Danışmanlık

   WhatsApp ile danışın!